Važna vještina i stanje uma pri komunikaciji je improvizacija. Uvjerenje i sposobnost da, u bilo kojoj situaciji, s bilo kojim osobama, na bilo koji način, možemo prenijeti svoju poruku, ispričati svoju priču i predstaviti se u najboljem svjetlu. Znatan dio treninga NLP Master Practitioner je posvećen upravo ovom: s minimalnom pripremom, prezentirati zadanu temu na način koji je uvjerljiv i opušten, uz svjesnost i prilagođavanju okoline.
Zato je prilika da slušamo 15 glazbenika koji sviraju na pozornici Male Dvorane u Lisinskom bez prethodnog dogovora, uz potpunu improvizaciju, svaki sa svojim instrumentom, stilom i životnim putem bila dragocjena i nepropustiva! Nomad Jam je neformalno okupljanje samostalnih glazbenika koje funkcionira vrlo nalik našim hooliganštinama: pošalje se poziv za koncert, tko može dođe, donese što je potrebno, i svira. Bez kompliciranja i opušteno. Količina svjesne i nesvjesne kalibracije, slušanja i promatranja sudionika u glazbenoj komunikaciji da bi se postigao rezultat koji je zanimljiv i ugodan za slušanje je upravo fantastičan!
Među ekipom Nomad Jama, ovaj put je svirala i Vesna Gorše, umjetnica u više područja, koju mnogi zagrepčani poznaju po sviranju saksofona na Ilici, Cvjetnom trgu i glavnom trgu.
Ovaj utorak skupili smo se u blizini Lisinskog, dovoljno daleko da hooligani ne mogu samo pretpostaviti gdje idemo, i kao i uvijek, krenuli u nepoznato. U Maloj Dvorani je bilo dovoljno slobodnih mjesta da sjednemo gdje god želimo, i poslušamo jam session koji je upravo počinjao, bez posebne najave, u koji su se okupljeni glazbenici priključivali prema vlastitoj inspiraciji i nahođenju. U trajanju od 2 sata (iako performansi Nomad Jama znaju trajati cijelu noć), skupina glazbenika bez dogovora je vrhunski improvizirala i dogodila se umjetnost. Stilovi glazbe su se mijenjali s obzirom na to tko je vodio (ili samo bio najglasniji), od brzih ritmova koji su podsjećali na elektroniku, preko rocka, do jazza i bluesa, fluidno su prelazili iz jednog raspoloženja u drugo.
Komentari hooligana su bili uglavnom pozitivni. Za razliku od većine hooliganština, ovo je bila pasivna s naše strane, više za promatranje i doživljavanje. No prikupljeni feedback kasnije je ukazao da je svima to definitivno bilo novo i drugačije iskustvo – a širenje raspona doživljaja je nekako i bit ovih naših aktivnosti!
Pitam se što ćemo raditi sljedeće…
Autor: Ivan Voras, NLP Master Practitioner
Ivan Voras je freelancer i poduzetnik koji se ponosi širinom projekata koje je napravio, a ima iskustva na svemu od tehnologija Bitcoina i blockchaina do dizajna hardverskih rješenja za uređaje za Internet of Things. Smatra da je sa strojevima dosadno pričati pa društvenu i komunikativnu stranu razvija u communityu NLP Hrvatska, gdje povremeno voli testirati određene obrasce Milton modela, na opću sreću i zadovoljstvo. Dugo godina je proveo kao akademski građanin na FER-u zbog sklonosti istraživanju i razvijanju novih tehnologija, te trenutno radi na pokojem startupu u kojima gušta smišljati rješenja za postojeće i nepostojeće probleme. Ima dugogodišnje novinarsko iskustvo u časopisima Mreža i Bug, redovito piše blog na hrvatskom i neredovito još 2–3 na engleskom, autor je preko stotinu što manjih što većih open source projekata i sudjelovao je u razvoju nekoliko ogromnih. Zbog vrlo specifičnih vještina, trenutno drži tempo ostvarivanja pristojnog broja ovećih projekata godišnje i vjeruje u princip “try everything, see what sticks.” Svakodnevno radi s međunarodnim timovima developera i istraživača, te se nada jednom imati vremena da ostvari i one druge projekte koji mu stalno bježe na kraj ToDo liste. Slobodno vrijeme voli provoditi uz dobar podcast, učeći i isprobavajući nove stvari u NLP-u, pisanjem i fotografijom, te laganim sportovima, a bar jednom tjedno pomisli kako bi bilo super uhvatiti kist i naslikati što vidi s prozora. Gurman i networker. Ovisno što piše na vagi hedonist ili stoik. Pitajte me za preporuke podcastova za slušati!